Jak przygotować się do pierwszego spotkania?

Wydrukuj lub przeczytaj na komputerze Regulamin, Kontrakt Klienta z Psychologiem oraz Klauzulę RODO, znajdujące się w zakładce REGULAMIN. Pomyśl jakiej zmiany w swoim życiu oczekujesz. Bez obaw Psycholog jest dla Ciebie a nie Ty dla Psychologa, więc w Naszym gabinecie zostaniesz życzliwie przyjęty. Dbamy o poczucie komfortu i bezpieczeństwa Naszych Klientów.

Kiedy najlepiej zgłosić się po profesjonalną pomoc?

Jeśli czujesz, że z danym problemem nie dajesz sobie rady, a Twoje cierpienie psychiczne narasta, wówczas jest to już jednoznaczny sygnał, że warto szukać pomocy na zewnątrz. Często ludzie nie zgłaszają się po pomoc psychologiczną licząc, że poradzą sobie sami. Niestety, często bywa tak, że próby samodzielnego radzenia sobie trwają latami, a objawy się nasilają. Dlatego warto przyjść już wtedy, kiedy pierwszy raz pomyśli się o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy.

 

Jak wygląda pierwsze spotkanie konsultacyjne?

Podczas pierwszego spotkania opowiada się po prostu o problemie, z którym się przyszło. To pacjent decyduje jak szczegółowo chce opisać swoją trudność. Terapeuta może zadawać pytania pomocnicze, jednak na tym etapie raczej nie zagłębiamy się w szczegóły, tylko skupiamy się na obecnej sytuacji i na tym co jest istotą cierpienia. Pod koniec spotkania terapeuta proponuje odpowiednią formę pomocy.

 

Jak długo trwa terapia?

Terapia może trwać od kilku tygodni do kilku lat. Wszystko zależy od problemu. Jeśli pacjent ma bieżący dylemat, który należy rozwiązać w miarę szybko, to terapia trwa kilka tygodni. Jeśli jednak oczekuje się konkretnych zmian w osobowości, czy np. znaczącej poprawy funkcjonowania w relacjach, to należy nastawić się na terapię długoterminową.

 

Czy mogę mieć pewność, że wszystko, co powiem zostanie między mną a terapeutą?

Psychologa/psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa. Oznacza to, że nie może on ujawniać żadnych treści, które słyszał od swoich pacjentów. Wykwalifikowany terapeuta na pewno nie opowie nikomu szczegółów dotyczących pacjentów, nawet rodzinie i znajomym. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja kiedy terapeuta usłyszy od swojego pacjenta, że ten planuje zrobić krzywdę sobie lub komuś. Wówczas dla dobra pacjenta i innych osób istnieje obowiązek powiadomienia odpowiednich służb.

 

Od czego zależy skuteczność terapii?

Ze strony pacjenta bardzo ważna jest motywacja. Jeśli zgłaszasz się po pomoc tylko dlatego, że ktoś Ci kazał lub też przychodzisz po pomoc absolutnie bez wiary, że specjalista może Ci pomóc, to prawdopodobnie rzeczywiście – terapia nie będzie skuteczna. Czyli podstawą jest to, że rzeczywiście chcesz skorzystać z terapii i podczas spotkań starasz się pracować na tyle, na ile potrafisz. Ze strony terapeuty istotne jest natomiast przekonanie, co do skuteczności stosowanych przez siebie metod. Oprócz tego, ważna jest też relacja terapeutyczna, czyli relacja pacjenta i terapeuty nastawiona na realizację celów. Jeśli czujesz się słuchany i rozumiany oraz masz poczucie bezpieczeństwa mimo poruszanych trudnych treści, to oznacza, że relacja terapeutyczna spełnia swoją rolą.