To pytanie, które mogą zadawać sobie osoby, które rozważają wybranie się do specjalisty, który pomógłby im w poradzeniu sobie z problemami emocjonalnymi lub, które usłyszały po wcześniejszych konsultacjach – u psychologa lub lekarza psychiatry zalecenie rozpoczęcia psychoterapii.
Psychoterapeuta jest osobą, która posiada odpowiednie wykształcenie, umiejętności zawodowe i co ważne uprawnienia do świadczenia usług terapeutycznych. Polskie ustawodawstwo póki co nie określa tego w jasny sposób. Sprawia to, że rynek prywatnych usług terapeutycznych jest bardzo zróżnicowany pod względem jakości. Jeśli wybieramy się do psychoterapeuty, który przyjmuje w ramach NFZ, możemy mieć pewność, że osoba taka została dokładnie sprawdzona pod względem kwalifikacji. Oczywiście, tak jak w każdym zawodzie nie musi się to przekładać 1:1 na umiejętności konkretnego psychoterapeuty, ale przynajmniej mamy pewność, że osoba taka zdobyła odpowiednie kwalifikacje (posiada certyfikat psychoterapeuty lub ukończyła specjalizację z psychologii klinicznej), obowiązuje ją kodeks etyczny, a jej praca podlega superwizji. Superwizja to konsultacje, na które regularnie uczęszcza psychoterapeuta, polegające na omawianiu pracy z pacjentem bądź klientem i wszelkich wątpliwości, mające zapewnić wysokie standardy pracy. Możliwości korzystania z psychoterapii w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia są jednak bardzo ograniczone, kontraktów na takie usługi jest mało, co skutkuje chociażby długimi okresami oczekiwania w dostaniu się do specjalisty. Alternatywą jest rynek usług prywatnych. Jeśli się na to zdecydujemy powinniśmy być świadomi tego kto może świadczyć usługi profesjonalne, a kto nie jest do końca do tego przygotowany lub po prostu korzysta z istniejącej cały czas luki w prawie.
Nie każdy psychoterapeuta jest psychologiem czy lekarzem. Warto jednak, by była to osoba przygotowywany już w trakcie podstawowych studiów do leczenia zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła studia wyższe oraz specjalne szkolenie. Szkolenia te trwają najczęściej 4 lata i polegają na zdobywaniu wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Czas trwania szkolenia zależy od nurtu psychoterapeutycznego i zdarza się również, że jest krótszy. Po ukończeniu szkolenia i spełnieniu warunków związanych z ukończeniem odpowiedniej ilości godzin terapii własnej oraz superwizji psychoterapeuta otrzymuje dyplom. Po kolejnych kilku latach świadczenia usług terapeutycznych i jednoczesnym superwizowaniu swojej pracy psychoterapeuta może starać się o przyznanie certyfikatu. Kiedy więc zastanawiamy się, czy osoba do której planujemy się wybrać jest właściwie przygotowana do tego by nam pomóc warto sprawdzić, czy posiada takie kwalifikacje, certyfikat lub przynajmniej dyplom. Nad jakością wydawania certyfikatów czuwa w Polsce Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Towarzystwa zrzeszające specjalistów pracujących w konkretnym nurcie psychoterapeutycznym np. Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej. Takie informacje możemy znaleźć m.in. na listach Towarzystw lub stronach internetowych gabinetów prowadzonych przez konkretnych specjalistów. Zawsze też możemy spytać wprost osobę, której usługami jesteśmy zainteresowani, o to czy posiada stosowne kwalifikacje i do jakiego Towarzystwa należy.
Opracowała Martyna Choińska