FAQ

Jak przygotować się do pierwszego spotkania?

Wydrukuj lub przeczytaj na komputerze Regulamin, Kontrakt Klienta z Psychologiem oraz Klauzulę RODO, znajdujące się w zakładce REGULAMIN. Pomyśl jakiej zmiany w swoim życiu oczekujesz. Bez obaw Psycholog jest dla Ciebie a nie Ty dla Psychologa, więc w Naszym gabinecie zostaniesz życzliwie przyjęty. Dbamy o poczucie komfortu i bezpieczeństwa Naszych Klientów.

Kiedy najlepiej zgłosić się po profesjonalną pomoc?

Jeśli czujesz, że z danym problemem nie dajesz sobie rady, a Twoje cierpienie psychiczne narasta, jest to sygnał, że warto szukać pomocy na zewnątrz. Często ludzie nie zgłaszają się po pomoc psychologiczną licząc, że poradzą sobie sami. Niestety, bywa tak, że próby samodzielnego radzenia sobie trwają latami, a objawy się nasilają. Dlatego warto przyjść już wtedy, kiedy pierwszy raz pomyśli się o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy.

 

Jak wygląda pierwsze spotkanie konsultacyjne?

Podczas pierwszego spotkania rozmawiamy o tym jakiej zmiany osoba oczekuje w swoim życiu. To pacjent decyduje jak szczegółowo chce opisać swoją trudność. Psycholog może zadawać pytania pomocnicze, jednak na tym etapie raczej nie zagłębiamy się w szczegóły, tylko skupiamy się na obecnej sytuacji i na tym co jest istotą cierpienia. Pod koniec spotkania psycholog proponuje odpowiednią formę pomocy.

 

Jak długo trwają spotkania?

Spotkanie może być jednorazowe, może też przerodzić się w formę pomocy trwającą od kilku tygodni do kilku lat. Wszystko zależy od postawionych celów i charakteru trudności.

 

Czy mogę mieć pewność, że wszystko, co powiem zostanie między mną a psychologiem?

Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa. Oznacza to, że nie może on ujawniać żadnych treści, które słyszał od swoich pacjentów. Wyjątki od tej reguły stanowią informacje dotyczące zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób.  Więcej o tajemnicy zawodowej można przeczytać TUTAJ.

 

Od czego zależy skuteczność oddziaływań psychologa?

Ze strony pacjenta bardzo ważna jest motywacja. Jeśli zgłaszasz się po pomoc tylko dlatego, że ktoś Ci kazał lub też przychodzisz po pomoc absolutnie bez wiary, że specjalista może Ci pomóc, to prawdopodobnie rzeczywiście – terapia nie będzie skuteczna. Czyli podstawą jest to, że rzeczywiście chcesz skorzystać z pomocy i podczas spotkań starasz się pracować na tyle, na ile potrafisz. Ze strony psychologa istotne jest natomiast przekonanie, co do skuteczności stosowanych przez siebie metod. Oprócz tego, ważna jest też relacja terapeutyczna, czyli relacja pacjenta i terapeuty nastawiona na realizację celów. Jeśli czujesz się słuchany i rozumiany oraz masz poczucie bezpieczeństwa mimo poruszanych trudnych treści, to oznacza, że relacja terapeutyczna spełnia swoją rolą.